See juoru on Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "juoruilla"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "juorukki"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "juoruta"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "juoruakka"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "juorukalenteri"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "juorukello"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "juorukompassi"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "juorulehti"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "juorupalsta"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "juorupeili"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "juorutoimittaja"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "juoruämmä"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "seurapiirijuoru"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Unknown",
"name": "unk"
},
{
"args": {
"1": "krl",
"2": "juoru"
},
"expansion": "Karelian juoru",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Unknown; the only possible cognate Karelian juoru is probably from Finnish.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "juoru",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoru",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juorutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juoruni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juorusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juorumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juorunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juorunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "juoru",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "juoru",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "juor",
"2": "",
"3": "",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"related": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "juoni"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"gossip"
],
"id": "en-juoru-fi-noun-3XOi98eY",
"links": [
[
"gossip",
"gossip"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "4 96",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "8 92",
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 96",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 97",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"spiderwort, a plant in the genus Tradescantia"
],
"id": "en-juoru-fi-noun-sMeCzqG3",
"links": [
[
"spiderwort",
"spiderwort"
],
[
"Tradescantia",
"Tradescantia#Translingual"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈjuo̯ru/"
},
{
"ipa": "[ˈjuo̞̯ru]"
},
{
"rhymes": "-uoru"
}
],
"word": "juoru"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish terms with unknown etymologies",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uoru",
"Rhymes:Finnish/uoru/2 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "juoruilla"
},
{
"word": "juorukki"
},
{
"word": "juoruta"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "juoruakka"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "juorukalenteri"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "juorukello"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "juorukompassi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "juorulehti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "juorupalsta"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "juorupeili"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "juorutoimittaja"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "juoruämmä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "seurapiirijuoru"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Unknown",
"name": "unk"
},
{
"args": {
"1": "krl",
"2": "juoru"
},
"expansion": "Karelian juoru",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Unknown; the only possible cognate Karelian juoru is probably from Finnish.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "juoru",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoru",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juorutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juoruni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juorusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juorumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juorunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juorunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juoruttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoruineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoruinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "juoru",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "juoru",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "juor",
"2": "",
"3": "",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "juoni"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"gossip"
],
"links": [
[
"gossip",
"gossip"
]
]
},
{
"glosses": [
"spiderwort, a plant in the genus Tradescantia"
],
"links": [
[
"spiderwort",
"spiderwort"
],
[
"Tradescantia",
"Tradescantia#Translingual"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈjuo̯ru/"
},
{
"ipa": "[ˈjuo̞̯ru]"
},
{
"rhymes": "-uoru"
}
],
"word": "juoru"
}
Download raw JSONL data for juoru meaning in All languages combined (20.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.